Arayın:+90 (212) 505 0 505  E-posta: leras@leras.com.tr

Tekstil’de Saçak Modası ve Saçak Üreticisi Olmak

Saçak Modasının Geçmişi

İlk kimin ya da hangi markanın Saçak modasını kullanıldığı bilinmemekle birlikte. İlk insan topluluklarından olan kızıldereli ceketlerinde bulunan saçaklar, saçak modası ve kullanımı ile ilgili akla ilk gelen imge oluyor. Tabii bir de  1920’lerin çarliston elbiseleri. Binlerce yıllık geçmişi olan püsküller, eskiden statü belirleyici semboller olarak kullanılırdı; askeri ve dini alanlarda.

Bohem Stili
Salaşlıkları ile hatırladığımız Bohem Trendi 60’lar ve 70’lerin etkisini bu güne taşım konusunda ki kararlılığını sürdürüyor. Üstelik bu bohem stili sadece giysilerde değil, ayakkabı, çanta, kemer gibi aksesuarlarda da görünecektir.

Bohem stil diğer moda akımlarıyla birleşme özelliği göstermektedir. Örneğin SS18’de bohem stilin ‘’etamin’’ trendi ile birleşeceğini görüyoruz.

Dünya’da Saçak Modası

SS18, F/W18’de oldukça çok göreceğimiz püskül yani ‘’fringe’’ yi Rock’n Roll’dan, klasiğe, günlükten, abiyeye pek çok kıyafet stilinde göreceğiz. Dünyaca ünlü Channel, Gucci, Dior gibi pek çok markanın pre fall koleksiyonlarında ve yakın tarihlerde gerçekleşen PARİS MODA HAFTASI kapsamında yapılan defilelerde sıkça saçak tercih edildiğini gördük. Bir davette görkemli görünüme sahip olmak için yapacağınız en pratik dokunuşun püskül olduğunu bilen, Moda Markaları sık aralıklarla püskül modasını tekrar canlandırıyor.

Türkiye’de Saçak Modası

Dünyaca ünlü pek çok zincir giyim markasının Türkiye’de de hizmet verdiğini ve yine Türk kadınlarının modaya ne kadar ilgili olduğunu bildiğimizden dünyada gerçekleşen bu  modanın çok hızlı şekilde Türkiye’de de mağaza ve sokak modasında yansımalarını göreceğiz.

Leras Tekstil’de Saçak Ürünleri
Leras olarak dünya moda sektörünü ve tüm moda aktörlerini çok yakından takip etmemizin yanında aslında esas farkımız sezonlar öncesinden modayı tahmin etmemiz oluyor. Saçak modasını 2017’de geri geleceğini ön görmüştük ve ürün çeşitliliğimizi buna göre çeşitlendirmiştik. Ve geçtiğimiz moda öncülerinin Paris’te SS18 kreasyonlarını sergiledikleri defilelerde, piyasaya ne kadar isabetli ürünler sunduğumuzu görmüş olduk.

Saçak Üretici Olmak

Türkiye’nin en köklü Tekstil Aksesuarı firması olarak Leras, bu konusunda da trend belirleyici olarak metalik yansımalı  uzun, kısa, temel renkler olan siyah, beyaz ürünleri hem Türkiye’ye hemde dünyaya ihraç etmektedir. Tekstil sektöründe modanın görünmeyen atar damarı olan Tekstil aksesuarları üreticileri yani detayları hazırlayan ve ortaya çıkaran aksesuar üreticilerinin rolü tahmin edilenden daha büyüktür.