Arayın:+90 (212) 505 0 505  E-posta: leras@leras.com.tr

Dantel: Geçmişten Günümüze

Dantel : Geçmişten Günümüze, Leras Tekstil, Dantel

Dantel :  Geçmişten Günümüze denildiğinde geçmişten günümüze akla birçok imge geliyor. Anneannelerimizin evinde her köşeye ilişmiş desen desen beyaz iplikler hemen hemen herkesin imgesinde önemli bir yere sahipken bir yandan moda sektörünün vazgeçilmez tamamlayıcı parçası. Peki nedir bu dantel?

Dantel’in Kökleri Nereye Dayanıyor ?

Tarihsel olarak baktığımızda dantel özellikle Anadolu kültüründe duyguların ifade edilmesi, süslenme ve çeyizde kullanıldığı görülmektedir. Her yerde yapılabilir olması ve yaratıcılık anlamında geniş bir hareket alanı sunması, bu deseni cazip kılmıştır. Yazılı çok fazla kaynak olmamakla birlikte dantelin İtalya’dan uzak doğuya kadar çeşitli kültürlerde yeri olduğunu görüyoruz. Amerika’da ve Avrupa’da aktif müzeler varlığını sürdürürken, dantel sanatının hayatta kalması için her yaştan öğrenciler bu konuda eğitimini sürdürmektedir. Dantelin Türkiye’de de müzesi bulunmaktadır, detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Tasarımı Herşeye Olanak Veriyor

Teknik olarak baktığımızda düğümün belirleyici olduğunu görüyoruz. El ile düğümlenmesi ve araç kullanarak düğümlenmesi şeklinde ayrılan değişik tekniklere tasarım açısından baktığımızda ise karşımıza binlerce farklı tasarım çıkmaktadır.

Biz Leras markası olarak, günümüzdeki modern tasarımın ruhuna kavuşmasını sağlıyoruz. Geçmişin kadim estetiği ile günümüzün post-modern soluğununu ahenkle dans ettiği Leras ürünlerimiz için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

dantel

Dantel: Anadolu’nun Belleği: Motifli Ürünler

Anadolu kültüründe danteli incelersek, kültürümüzle alakalı bilgi veren birçok bilgiye de erişmiş oluruz aslında.  İşleme isimleri arasında Çarkıfelek, Elti Eltiye Küstü, Ecevit Bıyığı, Domates Oyası gibi çeşitli şekiller bulunmaktadır. Bu büyüleyicidir çünkü tarihimizin izlerini dantel sanatında saptamak mümkündür.

Geometrinin hemen hemen tüm şekillerini uygulayabildiğimiz bu sanatı, günümüzde moda ve dekorda kullanılabilmektedir. Avangard olarak da adlandırabileceğimiz kıyafetler ve dekorlar, belki de Anadolu kültüründen önemli bir parçayı da koynuna almış olarak, modern ürünlerin şıklık aracı olarak kullanılıyor.

Anadolu dantelin moda olması ile birlikte, çeyizlerde, kıyafetlerde, evlerde ve hatta arabalarında bile danteli bolca kullanmıştır.

Dantel: Kadim Sanatını Benimsemiş Ürünleri

Tekstil firmalarının gösterdiği talep doğrultusunda uzun süre devam edeceğe benziyor. Yaratıcı zekalar ve geniş hareket alanı ile düşük masraf dantelin önemini günümüzde korumaya devam ediyor. Siz de bu konu ile ilgileniyor ve bu konuda bilgi edinmek, hatta ürün örnekler görmek istiyorsanız buraya tıklayarak sitemizi görebilirsiniz.